Tablica Wstecz Dalej
9_11.jpg



Tygodnik Mód i Powieści. – 1905. – Dodatek do nr 4. - Ryc.1-3, [s.1]


  • N.1-1a. Ubranie wizytowe. Szykowna suknia z szaro niebieskiego sukna przybrana listewkami futrzanemi 3 cent. szerokiemi i tiulem białym koronkowym (valencienne). Na staniku podszewkowym zapiętym z przodu przyczepia się plastron koronkowy, jednakowo dany na plecach i z przodu i wszyty w kołnierzyk stojący; jeżeli podszewka jest jedwabna wystarcza plastron podłożyć krepą chiffon, na bawełnianej zaś trzeba dać taffetas. Wierzch stanika jest lekko przymarszczony, przysłonięty falbaną serpentine 3-10 cent. szeroką, przyszytą listewką futrzaną. Pasek wysoki gorsecikowy łączony jest kratką ażurową z plisek. Rękawy w połowie górnej sukienne zakończone wykładem obłożonym futrem; poniżej łokcia dana bufa koronkowa ujęta w obcisły mankiet z plisek i kratki, 20 cent. długi. Spódnica z oddzielną poszewką, 400 cent. szeroka, przybrana dwoma skośnemi plisami. Krajanemi trochę kolisto 9 cent. szerokiemi, przyszytemi z przodu na 11, z tyłu na 45 cent. odstępu od dołu, pod listewką futrzaną.
  • N.2. Suknia tailleur dla starszej osoby. Ciemno szafirowy kammgarn i czarna jedwabna pletnia od 1 do 6 cent. szeroka, stanowi materjał na kostjum, złożony ze stanika tailleur z maleńką baskinką, przedłużoną bawetowo i ze spódnicy z siedmiu brytów, odrobionej na podszewce. Naszycie pletni dodać podług ryc.2.
  • N.2a. Suknia wieczorowa przybrana riuszą i kokardami. Na podszewce z białej taffetas, przykrytej oddzielną spódnicą z czarnej chiffon, włożona suknia z czarnego tiulu d'esprit przybrana kokardami rococo z czarnej aksamitki, wianeczkami z różyczek zwijanych ręcznie z kolorowej krepy chiffon i ruszami pojedynczemi lub podwójnemi z valenciennes 3 cent. szerokich, zwróconych prostym brzegiem do środka i złożonych w kontrafałdy - szew zasłania marszczona wstążeczka. Pod każdą riuszą podłożona czarna tiulowa riusza, wystająca na 1 cent. z brzegów. Chusteczkowe przybranie stanika wymaga podstawy tiulowej, na ramionach 12, w końcach 5 cent. szerokiej, na której naszywa się tiul haftowany i dwa rzędu riuszy. Pasek gorsecikowy z przodu 13, z tyłu 11 cent.wysoki, marszczony z bialej wstążki liberty.
  • N.3 Suknia wizytowa z półdługiemi rękawami. Odrobiona z cienkiego poziomkowego sukna, przybrana tegoż koloru pletnią jedwabna 3 i 7 cent. szeroką, czarną taffetas, 10 cent. szeroką koronką creme i plisowaniem batystowem. Zapięcie podszewkowego stanika przykrywa plastron u góry 15 cent. szeroki, uszyty z materji białej, chiffon i koronki fałdowanej wachlarzowo. Na plastronie rozchodzą się przody przymarszczone na ramionach i w pasie na 3 cent. od brzegów założone w kontrafałdę 4 cent. szeroką, odciętą u dołu na 17 cent. wzdłuż i zachodzącą nakształt patki szpiczastej na pasek, do którego przyciśnięta guzikiem. Plecy złozone środkiem w kontrafałdę łączą się z przodami pod ramiąćzkiem, otoczone z brzegów bufką trzy razy marszczoną na sznureczek. Wykrój szyi i brzegi przednie w jednym ciągu oszyte pliską z taffetas 2 cent. szeroką; naszycie pletni dane w górze podług ryciny 3. Pasek gorsecikowy dopasowany ze sztywnego płótna z fiszbinami i pokryty szeroką pletnią, liczy z przody 15, z boków i z tyłu 7 cent. szerokości. Spódnica podszewkowa oddzielna, pokryta zwierzchnią, marszczoną u góry, zakończoną u dołu falbankąa skośną 12 cent. szeroką; dwa razy zmarszczenia na sznureczek; w odstępie 11 cent. zastebnowane dwie węższe zakładki.