Tablica Wstecz Dalej
6_18.jpg



Tygodnik Mód i Powieści. – 1905. – Dodatek do nr 25. – Ryc nr 10-12, s. 3

  • Fig. 10. Ubranie spacerowe dla młodej panienki. Złożone z bluzki bolero i spódnicy z pięciu brytów, odrobione z szafirowej alpagi, przybrane czarną jedwabną pletnią, czarnym sutaszem, guzikami z konchy perłowej w obwódce złotej i ożywione kamizelką z ponsowej materji. Zapięcie podszewkowego stanika kryje kamizelka z kawałka skośnego 22 cent. szerokiego, w górze przemarszczonego trzy razy do 11 cent., u dołu wyrzuconego bufiasto. Przody otwarte mają brzegi podcięte krócej i zaokrąglone, przybrane pletnią, guziczkami i pentelkami z sutaszu, odznacza przodu bolero. Kołnierzyk stojący szafirowy otwarty z przodu, zachodzi na ponsowy kołnierzyk od kamizelki. Rękawy mają ponsowe, fałdowane mankietki, 6 cent. szerokie, naszyte na podszewce, wierzch zachodzi u dołu luźno na mankiety, u góry 55 cent. szeroki, marszczy się przy wszyciu w pachę, a wzdłuż na 34 cent. zebrany w fałdki zwrócone do siebie, naszyte z przybraniem z pletnii guziczków. Pasek bawetowy z przodu 13 cent. szeroki, z tyłu zwężony, przyszyty stale do stanika, zachodzi na suknię. Spódnica 400 cent. szeroka, jest po niżej kolan przy brycie przednim i klinach bocznych rozszerzona a brzegi wystające ma złożone w fałdy, zwrócone do spodu. Na brytach u dołu 35 cent. wzdłuż naszyte patki z pletni.
  • Fig. 11. Suknia przybrana pasmanterją. Bogate przybranie sukni z rapsu wełnianego ciemno zielonego, stanowi szeroka pasmanterja jedwabna zielona, takaż taffetas, 6 cent. szeroki galon koronkowy Alencon, 3 cent. szeroka pasmanterja kolorowa, wypustki jedwabne pomarańczowego i zielonego koloru i guziki ozdobne. Spodnica krajana w dziesięć brytów kliniastych, ma wązki bryt przedni gładki, tylny złożony w kontrafałdę 8-14 cent. szeroką, zaś boczne bryty zastebnowane w płaskie fałdy, w odstępach 2 do 4 cent. zwrócone do pleców, z przodu na 70 cent. wzdłuż i stopniowo krócej do 50 cent. w koło sukni u dołu nad obrąbkiem zastebnowane cztery zakładki po 1 ½ szerokie. Odpowiednio do sukni stanik ma środkiem pleców szeroką kontrafałdę, z przodu zaś po trzy fałdy. Naszycie pasmanterji tworzy jakby gorsecik z szelkami; pasek zmarszczony ze skosu materji 18 cent. szerokiego. Rękawy do łokcia bufiaste, 90 cent. szerokie, niżej obcisłe, naszyte pasmanterją i galonem.
  • Fig. 12. Ubranie spacerowe. Angielski materiał w kratkę zieloną z szafirowym. Przybrany zieloną tafettas, gipiurą creme i białym batystem z kratką ażurową 1 cent. szeroką. Na staniku podszewkowym najpierw przyczepi się karczek gipiurowy z kołnierzykiem stojącym z przodu 6 cent., na ramionach 9 ½, na plecach 2 ½ cent. szeroki zapięty na lewym ramieniu. Wierzch stanika głęboko wcięty do karczka, zebrany w płaskie fałdy zastebnowane samym brzegiem, u dołu lekko wyrzucony. Rękawy sięgające do łokcia, w górze kilkakrotnie przemarszczone, dopełnione bufą batystową przemarszczoną cztery razy nad fałdą 8 cent. szeroką. Na bufką spada plisowanie z taffetas 5 cent. szerokie, nad którym takiż wykład 5 ½ cent. szeroki podłożony płótnem i gęsto zastebnowany. Około wykroju szyi plisa en forme 4 cent. szeroka wystebnowana tak jak wkład; wzdłuż prawej połowy przodu podszycie plisowane batystowe 6 cent. i z taffetas 12 cent. szerokiego, podszyty fiszbinami 8 i 5 cent., długiemi. Spodnica formą kloszową z wązko odciętym przodem, 400 cent. szeroka, zapina się z boku.