Tablica Wstecz Dalej
5_15.jpg



Świt. Część modna i gospodarczo-przemysłowa. – 1885 nr 8 (48). – Ryc. nr 19 -22, s. 60

  • Fig. 19. Suknia z lekkiej wełny. Na fałszywej spódnicy ułożona jest spódnica cała plisowana. Fałszywą zaś spódnicę należy obszyć u dołu drobniutką falbanką. Stanik krajany jest wraz z tiuniką, która na przodzie tworzy dwa zęby, na bokach zebrane w szerokie kontrafałdy. Przody marszczone na szyi i w stanie, roztwierają się na kamizelce koszulkowej z surah, dobranego kolorem do sukni. Stanik jest przepasany na 15 cent. szeroką szarfą, która na przodzie tworzy śpiczasty uplisowany pasek. Potrzeba na tę suknię: 8 łok. gładkiej wełny, 8 łok. wełny deseniowej.
  • Fig. 20. Suknia z ponsowego jedwabiu. Na fałszywej spódnicy ułożony jest przód, oraz bok prawy z broszowanej jedwabnej materyi, na lewym boku ułożyć należy falbanę karbowaną. Stanik ma przód tak długi, jak i cała suknia z lewego boku, z prawego zaś jest krótki, a z pod niego spływa bufowana draperya; placy zakończone są krótka baskiną, z pod której spadają w sutych fałdach, tylne bryty spódnicy. Stanik ma kamizelką z brokaru u dołu śpiczasto zakończoną, po nad którą idzie półkoszulka z jasno-niebieskiej gazy. Suknię tę przybierają według ryciny, brandebury jedwabne ponsowe. Wychodzi na tę suknię: 17 łok. gładkiego jedwabiu, 5 i pół łok. brokaru.
  • Fig. 21. Kostium wełniany. Na ten kostium użyta jest wełna w pasy i gładka. Z wełny pasiastej zrobiony jest przód i prawy bok spódnicy; na bok lewy spada pół bryta wełny pasiatej, wziętej podłużnie, podczas kiedy poprzednie bryty wzięte były poprzecznie; z pod lewego boku wypływa na przód spódnicy draperya, wysoko zebrana z drugiego boku; tył spódnicy pokrywają dwa bryty gładkiej wełny, suto fałdowane. Stanik należy przybrać chusteczką z wełny gładkiej i przepiąć dwiema patkami z aksamitu szerokości 4 cent. Baskina stanika, z tyłu gładka, z przodu rozchodzi się w dwa zęby, długości 5 cent. Potrzeba na taką suknię: 10 łok. gładkiej wełny, 5 i pół łok. wełny w pasy, pół łok. aksamitu na kołnierz, mankiety i patki.
  • Fig. 22. Kostium z wełny gładkiej i deseniowej. Kostium ten składa się ze spódnicy i stanika długiego formy redingote. Spódnica fałszywa pokryta jest na przodzie od góry do dołu plisowaną falbaną z gładkiej wełny. Stanik z wełny broszowanej w aksamitne kwiaty otwarty jest na gładkiej śpiczasto zakończonej kamizelce; przybrać ten stanik należy sztywno sterczącymi wyłogami, które mogą być zrobione z jedwabnej materyi w dobranym do sukni kolorze. Przód spódnicy o 20 cent. poniżej stanu należy przepiąć pasmanteryą dżetową. Potrzeba na taką suknię: 7 i pół łokcia kamlotu na fałszywą spódnicę, 14 i pół. łok. pojed. szer. wełny broszowanej, wreszcie 5 łok. gładkiej wełny na fartuch i kamizelkę.